
Co se stane, když si koupíte chatu a zjistíte, že na místě nevzhledné skládky kdysi bývala studánka? Jejíž vodu jste mohli pít, místo aby vytékala na příjezdovou cestu? Stačí trocha zdravé naštvanosti, odhodlání a zhruba třicítka kolegů a věci se dají do pohybu! Pomůže i mikrogrant. O ten si právě teď můžete zažádat i vy.
Butov je známou rekreační oblastí nedaleko vodní nádrže Hracholusky. Dokonce tu staví historický parník a lidé nejen ze Stříbra sem běžně jezdí na výlety. Najdete tu i chatovou osadu, vedle které před desítkami let bývala studánka. Místní si z ní nabírali příjemně chladivou vodu, nebo jen tak posedávali kolem a povídali si.
Ze studánky se ale postupně stala skládka plná náletů, vysoké trávy a vrby, jejíž větve padaly do drátů elektrického vedení a při bouřce málem začaly hořet.
„Jednou jsme tady pod jinou vyvrácenou vrbou našli i mrtvou srnku, což mě nadzvedlo,“ vzpomíná Renáta Michalčáková, která si s manželem koupila před čtyřmi lety v osadě chatu. Sousedé-starousedlíci jim vyprávěli, jak to tu bývalo dřív. A nešlo si nevšimnout, jak jiná část sousedů zkrášluje své skalky a zahrady a je jim úplně jedno, že o pár metrů vedle jejich přičiněním vyrostla tahle nevzhlednost.

Cesta bahnem
„Dalším problémem bylo, že voda ze studánky kvůli okolnímu nepořádku vytékala na příjezdovou cestu, kde bylo permanentně bahno a při dešti se po ní skoro nedalo projet,“ popisuje Renáta. Nejprve se s manželem snažili svépomocí vytvořit žlábek, aby voda odtékala jinam, a cestu upravovali. Pak jí sestra, která stejně jako Renáta pracuje v České spořitelně, řekla o mikrograntu Společně pro krajinu. Renáta o grantových programech věděla už dřív, ale myslela si, že bude komplikované o něj zažádat. A že ho nakonec možná ani nezíská. „Tenhle mikrogrant mi ale přišel jednoduchý, tak jsem to zkusila.“ V rámci něj mohla získat až 20 000 Kč na zvelebení svého okolí, aniž by musela třeba zakládat spolek – stačil jeden aktivní žadatel. K 15. březnu 2023 plánuje Česká spořitelna vyhlásit nové kolo těchto mikrograntů zaměřené právě na udržitelnost, přírodu a životní prostředí.
Renáta za pomoci kolegyň vyplnila žádost a mikrogrant ve výši 20 000 Kč získala. „Díky tomu jsme si mohli najmout na čištění studánky techniku. Bagr odstranil bahno ze dna, nechali jsme přistavět kontejnery na větve a další nepořádek, zpevnili jsme přilehlé okolí, prořezali nálety a napadené stromy, srovnali přístup a okolí studánky a zpevnili příjezdovou cestu,“ popisuje Renáta. Sami s manželem by ale tolik práce nezvládli a většina sousedů, kteří by byli ochotni pomoci, už byla v důchodovém věku. Renáta se proto rozhodla požádat o pomoc kolegy.
30 kolegů = velký kus práce
Během každoroční jarní akce Spořka Českem zaměstnanci banky vyrážejí do přírody, absolvují různě dlouhé trasy a mají možnost pomáhat i dobrým věcem. Všichni zaměstnanci České spořitelny totiž mohou využít dva pracovní dny v roce k tomu, aby udělali něco dobrého pro ostatní nebo pro místo, kde žijí. Renáta proto domluvila, aby jednou z akcí mohlo být právě čištění studánky v Butově. „Dorazilo skoro 30 kolegů, hezky promíchaných napříč segmenty – někdo byl z hypoték, další z investic nebo marketingu. Sešlo se i pár dětí a psů a společně jsme se pustili do práce. I když ona to ani tak práce nebyla, spíš teambuilding,“ směje se Renáta. Výsledek byl vidět hned večer, a tak to rovnou společně oslavili – spolu se dvěma sousedy, kteří se také zapojili.
Akce proběhla koncem května 2022. Z vrby se spadanými větvemi, kterou během brigády seřízli, vyrazily nové proutky. Podle Renáty vypadá pohádkově, a tak jí koupili vodníka. Naopak do břízy, která tam překážela, v létě uhodil blesk. Od studánky už je zase krásný výhled. „Chata na vedlejším pozemku má od loňska nového majitele, který tu to pravidelně udržuje. I když nás ještě čeká další práce, místo už se krásně prozářilo,“ pochvaluje si Renáta.
Ostatní sousedé prý také pochopili, že tady už se skládka dělat nebude. „Jeden soused sem zkusil vysypat posekanou trávu. Manžel si s ním promluvil a od té doby je klid,“ konstatuje Renáta. Letos chce s pomocí navezených kamenů odvést vodu do koryta a srovnat se zemí haldu hlíny. „Jde to pomalu, ale to nevadí. Máme dalšího nového souseda, který se snad také zapojí. A třeba si tu jednou budeme zase společně nabírat čistou vodu.“
Další příběhy
Nenašli jste odpovědi na své otázky?
Neváhejte se nás na cokoli k programu Dokážeme víc zeptat.
Budeme rádi, pokud se s námi podělíte o své postřehy i nápady.
Podporujeme
#DokazemeVic #SilnejsiSousedstvi #SilnejsiRegiony
© Česká spořitelna, a.s. Všechna práva vyhrazena.
Podmínky užívání | Ochrana osobních údajů | Jak využíváme cookies | Webmaster