Podporujeme projekty aktivnÃch lidÃ, kteÅà majà nápady, jak vylepÅ¡it své okolÃ. Zakládajà spolky, upravujà návsi, obnovujà laviÄky, studánky nebo zaniklé stezky, sázà stromy, stavà altánky k sousedským akcÃm a sami takové akce poÅádajÃ.
Pokud máte chuÅ¥ podobným vÄcem osobnÄ pomoci, zažádejte si o finanÄnà i odbornou podporu. V grantovém programu máte Å¡anci zÃskat až 100 000 KÄ na realizaci projektů, které dávajà smysl, podpoÅà sousedskou spolupráci a v ideálnÃm pÅÃpadÄ budou lidem k užitku i v dalÅ¡Ãch letech.
- Žádosti pÅijÃmáme průbÄžnÄ (a do vyÄerpánà rozpoÄtu).
- Letos je o program velký zájem, nápady pÅijÃmáme neustále, ale dalÅ¡Ã kolo probÄhne až v lednu 2025. Pro letoÅ¡nà rok je rozpoÄet vyÄerpán.
- Ve svém týmu budete vždy potÅebovat aktivnÃho zamÄstnance SpoÅitelny
- Na realizaci projektu máte vždy 12 mÄsÃců
Podporujeme projekty aktivních lidí, kteří mají nápady, jak vylepšit své okolí. Zakládají spolky, upravují návsi, obnovují lavičky, studánky nebo zaniklé stezky, sází stromy, staví altánky k sousedským akcím a sami takové akce pořádají.
Pokud máte chuť podobným věcem osobně pomoci, zažádejte si o finanční i odbornou podporu. V grantovém programu máte šanci získat až 100 000 Kč na realizaci projektů, které dávají smysl, podpoří sousedskou spolupráci a v ideálním případě budou lidem k užitku i v dalších letech.
- Žádosti přijímáme průběžně (a do vyčerpání rozpočtu).
- Letos je o program velký zájem, nápady přijímáme neustále, ale další kolo proběhne až v lednu 2025. Pro letošní rok je rozpočet vyčerpán.
- Ve svém týmu budete vždy potřebovat aktivního zaměstnance Spořitelny
- Na realizaci projektu máte vždy 12 měsíců
Co zÃskáte
- Grant ve výši až 100 000 KÄ
- Možnost vyhlášenà zvýhodnÄné výzvy na Darujme.cz
- Odborné konzultace v průbÄhu realizace projektu
- Možnost zúÄastnit se odborných semináÅů
- Inspirativnà setkánà (nejen) s dalÅ¡Ãmi grantisty
Co získáte
- Grant ve výši až 100 000 Kč
- Možnost vyhlášení zvýhodněné výzvy na Darujme.cz
- Odborné konzultace v průběhu realizace projektu
- Možnost zúčastnit se odborných seminářů
- Inspirativní setkání (nejen) s dalšími grantisty
Jak podat projekt
Pokud si myslÃte, že váš zámÄr splÅuje podmÃnky grantového programu, poohlédnÄte se po kolezÃch, kamarádech, pÅÃbuzných nebo organizaci, kteÅà s vámi do projektu půjdou. NezapomeÅte na aktivnÄ zapojeného zamÄstnance FinanÄnà skupiny Äeské spoÅitelny. Vždy musÃte být alespoÅ tÅi, nemusÃte mÃt formálnà status, ale je potÅeba, abyste si důvÄÅovali. Svůj zámÄr popiÅ¡te v tomto formuláÅi Nadace Via, se kterou na programu spolupracujeme.
VyplnÄnou pÅihlášku, ve které nesmà chybÄt odhad rozpoÄtu projektu, posoudà ve dvou kolech komise složená z pracovnÃků Äeské spoÅitelny, Nadace VIA, Nadace Äeské spoÅitelny a externÃch expertů.
Jak podat projekt
Pokud si myslíte, že váš záměr splňuje podmínky grantového programu, poohlédněte se po kolezích, kamarádech, příbuzných nebo organizaci, kteří s vámi do projektu půjdou. Nezapomeňte na aktivně zapojeného zaměstnance Finanční skupiny České spořitelny. Vždy musíte být alespoň tři, nemusíte mít formální status, ale je potřeba, abyste si důvěřovali. Svůj záměr popište v tomto formuláři Nadace Via, se kterou na programu spolupracujeme.
Vyplněnou přihlášku, ve které nesmí chybět odhad rozpočtu projektu, posoudí ve dvou kolech komise složená z pracovníků České spořitelny, Nadace VIA, Nadace České spořitelny a externích expertů.
Kdy se mohu přihlásit
Své nápady můžete přihlašovat celoročně. Uzávěrka je průběžná, komise projekty hodnotí v rozmezí několika měsíců, většinou třikrát ročně. Záměry přijímáme do vyčerpání rozpočtu a tady se vždy dozvíte, kdy je aktuální uzávěrka.
V roce 2024 sice stále přijímáme vaše nápady, ale veškeré finance jsme už rozdělili... Další kolo tak předjímáme v lednu 2025. Moc díky za váš zájem a kvalitní projekty!
Jaké projekty mohou přihlásit
Podporu mohou získat zejména projekty, díky nimž vzniknou např. místa k setkávání, komunitní centra a zahrady. Projekty, které opravují drobné památky, upravují zanedbaná místa, společné proměny parků, výsadba stromů, alejí apod.
Můžete zažádat také o podporu projektů, které vedou k oživení ulic a náměstí (např. pouliční slavnosti, komentované procházky, pikniky). Nebo jde o dobrovolnicky pořádané nekomerční kulturní akce nebo sousedská setkávání a komunitní dílny.
Podporujeme to, co přispívá ke zlepšení mezilidských vztahů v sousedských komunitách, posiluje jejich soběstačnost a zvyšuje kvalitu veřejného prostoru.
Vítáme zapojení veřejnosti do rozhodovacích procesů a otevřenou věcnou diskusi o tématech veřejného zájmu v konkrétních lokálních kauzách.
Kritéria hodnocení
O udělení grantu rozhoduje vícečlenná komise, která je složená ze zástupců České spořitelny (včetně zástupců každého z šesti tzv. regionů banky), Nadace VIA a externích odborníků. Komise se scházejí několikrát do roka - podle počtu přihlášených projektů a s ohledem na čerpání rozpočtu.
A. Základní parametry projektu
- Projekt zapadá do programu Dokážeme víc a souzní s jeho cíli.
- Realizací projektu dojde ke zlepšení mezilidských vztahů v sousedské komunitě, projekt má pozitivní dopad na komunitu a o jeho realizaci má místí komunita zájem.
- Pprojekt je určen pro různé cílové skupiny.
- Projekt realizují lidé žijící v daném místě nebo s vazbou na danou lokalitu,
- Na projektu se aktivně podílejí zaměstnanci FSČS (ideálně se zapojuje více zaměstnanců).
B. Zapojování veřejnosti
- Projekt se aktivně snaží zapojit co nejširší veřejnost do realizace.
- Pokud se projekt zaměřuje na hmatatelný výsledek (altány, místa setkávání, výsadba stromů apod.), musí obsahovat i návazné aktivity, do kterých se může zapojit široká veřejnost (př. slavnostní otevření, společné grilování, úprava okolních prostor atd.).
- Konkrétní a (přesvědčivý) popis zapojení veřejnosti do různých fází projektu.
C. Obsahová stránka projektu
- V projektu je jasná srozumitelnost cíle a návaznosti aktivity na harmonogram a rozpočet.
- V projektu je jasně popsáno, čeho a jak chtějí realizátoři dosáhnout .
- Projekt má mj. hmatatelný výsledek trvalého charakteru.
- V případě, že je v přihlášce vyplněna nepovinná otázka “Vliv na životní prostředí”, je možné zahrnout do celkového dojmu – např. zhodnotit, zda se žadatel aktivně snažil eliminovat negativní dopady projektu. (Příklady: na sousedské akci se nepoužívá jednorázové nádobí, je zajištěno vegetariánské občerstvení, u staveb se zachytává dešťová voda, jsou použity propustné povrchy, jsou vysázeny stromy…)
D. Finanční stránka projektu
- Rozpočet projektu odpovídá popisu aktivit.
- Rozpočet projektu je realistický, přiměřený a hospodárný.
E. Fáze, ve které se komunita nachází
- Sousedský grantový program Dokážeme víc je primárně určený tzv. startovacím projektům.
- Více bodů tak získá nová iniciativa, projekt, který by mohl být prvním impulzem pro změnu v komunitě.
- Startovací projekt – v komunitě, kde se doposud nic nedělo, vzniká nová iniciativa, grant by byl prvním impulzem pro změnu v komunitě.
- Opakující se projekt – žadatel už dostal grant Dokážeme víc či z jiného programu Nadace Via a podává návazný projekt, který dává další podnět pro rozvoj komunity, či je ze žádosti zřejmé, že se jedná o opakující se aktivity podpořené u různých donorů.
- “Třešnička na dortu” - již zaběhlá a dobře fungující iniciativa/komunita, grant je pouze vylepšením stávající činnosti a nikam komunitu výrazně neposune.
F. Celkový dojem
- Projekt dává jasný smysl, navzdory případným dílčím nedostatkům žádosti.
- Projekt je obsahově slabě napsaný (žadatel nemusí mít zkušenosti s psaním žádostí), přesto si podle vás zaslouží podporu
Časté dotazy a odpovědi
Skupiny minimálně tří lidí, kteří si navzájem důvěřují. Buď ve spojení s partou lidí, se kterou dokáží změnit místo, kde žijete, nebo ve spojení s neziskovou místní organizací. V širším týmu lidí, se kterými projekt budete realizovat, vždy musí být aktivně zastoupen zaměstnanec Finanční skupiny České spořitelny.
To záleží domluvě realizačního týmu. Může být hlavním koordinátorem a tahounem, stejně jako se může zapojit třeba jen do jedné brigády, pomoci se některou ze sousedských akcí (připravit občerstvení, nafotit akci).
Vítáme aktivní zaměstnance a dohoda o pracovní činnosti je dostačující. Věříme, že k sobě strhnete i další kolegy. Rodiče na rodičovské dovolené jsou samozřejmě našimi zaměstnanci, zapojit se tedy mohou rozhodně také.
Stačí, pokud k sobě najdete další dva fanoušky (kolegy, přátele, sousedy, příbuzné...), s nimiž projekt dokážete realizovat. Jedním z aktivně zapojených musí být zaměstnanec Finanční skupiny České spořitelny. Nemusíte mít žádnou právní subjektivitu, ale musíte si věřit. Formality a proplacení potřebných nákladů nechte na nás.
Pokud pro svůj záměr získáte další partnery, třeba místní správu, školu, místní podnikatele, neziskové organizace, jen lépe. Pro úspěch grantu to není podmínkou, ale vítanou možností. Takové spojení skýtá naději, že se vám záměr podaří realizovat velmi dobře a nezůstane pouze u jednorázové akce. Navíc máte šanci spojit své rozpočty a zlepšit místo, kde žijete opravdu ve velkém.
Projděte si kapitolu podpořené projekty. Pusťte si příběhy ze sousedského podcastu Přes plot.
Záměr, který byste rádi realizovali, stručně popište v tomto dotazníku Nadace VIA, se kterou na programu spolupracujeme. Vždy se vám ozveme zpátky, abychom společně probrali detaily. Díky odborné konzultaci tak budete moci vyplnit přihlášku, kterou od nás po konzultaci dostanete. (Uzávěrka přihlášek je průběžná.)
V přihlášce podrobněji rozvedete svůj záměr, vysvětlíte, kdo bude projekt realizovat, jakou roli v něm má zaměstnanec České spořitelny, komu projektem chcete pomoci, jaký odhadujete harmonogram a rozpočet aktivit. Jak je co nejlépe vyplnit, vám během úvodních konzultací poradíme.
Základní podmínkou komunitního grantového programu "Dokážeme víc" je aktivní zapojení zaměstnanců České spořitelny. Pokud takového ve svém týmu nemáte, využijte příbuzný program Místo, kde žijeme.
Podporu mohou získat zejména projekty, díky kterým vzniknou např. místa k setkávání, komunitní centra a zahrady. Projekty, které opravují drobné památky, upravují zanedbaná místa, společné proměny parků, výsadba stromů, alejí...
Můžete zažádat také o podporu projektů, které vedou k oživení ulic a náměstí (např. pouliční slavnosti, komentované procházky, pikniky). Nebo jde o dobrovolnicky pořádané nekomerční kulturní akce nebo sousedská setkávání a komunitní dílny.
Vy i váš projekt může být podpořen opakovaně, ale z přihlášky musí být zřejmý rozvoj váš i vašich aktivit. Cílem programu je naučit samostatnosti a nezávislosti na finanční podpoře zvenčí. Nepodpoříme tedy někoho žádajícího znovu o grant bez viditelných výsledků předchozího projektu.
Ne, žádejte o částku, která podle vašeho kvalifikovaného odhadu pokryje potřebné náklady projektu. Sto tisíc je nejvyšší možná částka, o kterou se můžete ucházet.
Grantová výzva je průběžná. Předpokládáme minimálně tři termíny setkání komise. Zda váš nápad uspěl, se většinou dozvíte nejpozději do tří měsíců od vyplnění dotazníku. (Během konzultace se vždy dozvíte, kdy budou známy výsledky.)
Kdykoli během dvanácti kalendářních měsíců od vyhlášení výsledků. (Tzn. například pro projekty schválené v dubnu 2023 platí realizace do dubna 2024.)
Podpoříme vás finančně, nabídneme vám odborné semináře, konzultace a možnost setkat se s těmi, kdo řeší podobné věci jako vy. Odborníci z Nadace VIA nebo České spořitelny budou vašimi průvodci po celou dobu trvání vašeho projektu. Tzn., kdykoli se na organizační tým můžete s čímkoli obrátit.
Abyste pro podporu svého projektu získali ještě více fanoušků i dárců, pomůžeme vám se založením dárcovské výzvy na portále Darujme.cz. Příspěvky, které získá vždy prvních deset úspěšných projektů z každého kola hodnocení, navíc Nadace České spořitelny zdvojnásobí, a to do výše 20 000 Kč.
Zaměstnanci České spořitelny k realizaci projektu mohou využít také až dva Dny jinak, tedy plně placené dny, které můžete věnovat práci pro dobré věci.
Finance z grantu můžete použít na materiálové náklady spojené s projektem, dále na služby, které nejste schopni pokrýt vlastními silami.
Grant nemůže vést ke zhodnocení soukromého majetku (např. rozsáhlé rekonstrukce a úpravy prostor v soukromém vlastnictví, které mohou generovat zisk z podnikání, pronájmu či prodeje).Neproplácíme ani alkohol, tabák a pohonné hmoty.
Pokud se jedná o úpravy prostor za účelem sousedských aktivit, prostory či pozemky musí být v majetku obce (žadatel musí doložit dohodu o dlouhodobém pronájmu) nebo žádající neziskové organizace. Nepodporujeme zhodnocení soukromého majetku (např. rozsáhlé rekonstrukce a úpravy prostor v soukromém vlastnictví, které mohou generovat zisk z podnikání, pronájmu či prodeje).
Ne. Myslete vždy na to, aby projekt byl využitelný pro veřejnost.
Rozhodování je dvoukolové.
Za každý z šesti regionů České spořitelny nejprve ohodnotí projekty nominované k realizaci v daném regionu vždy dva zástupci regionu, místní expert, koordinátor grantového programu a konzultant Nadace VIA.
Projekty, které postoupí do finále, posoudí vícečlenná komise složená ze zástupců České spořitelny, Nadace České spořitrelny, administrátora grantového programu Nadace VIA a externích odborníků.
Využijte náš formulář a napište nám svůj dotaz. Nezapomeňte uvést i své telefonní číslo, ozveme se zpět.
Nenašli jste odpovědi na své otázky?
Neváhejte se nás na cokoli k programu Dokážeme víc zeptat.
Budeme rádi, pokud se s námi podělíte o své postřehy i nápady.
© Česká spořitelna, a. s. Všechna práva vyhrazena.